Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku

Pressimaterjal 2016

18.11.2016 - 27.08.2017, Kumu kunstimuuseum 
Muusika on olnud juba alates esimesest üldlaulupeost kuni laulva revolutsioonini ning sealt edasigi Eesti ajaloo, kultuuri ja identiteedi lahutamatu osa. Kui igal linnul on tõesti oma laul, nagu eesti vanasõna ütleb, siis kuidas on lugu kunstnikega? Milline on kunstniku roll laulurahva seas? Näitus uuribki, kuidas muusika ja helid on mõjutanud Eesti modernistlikku visuaalkultuuri Vanemuise kuldse kandle muistsest kõlast ja regilaulude leelotamisest moodsa ajastu kohvikute kärarikkuse ja džässiajastu abstraktsuseni.

Näituse kuraator: Bart Pushaw


17.02.2016–19.02.2020
Kumu kunstimuuseum, 4. korrus, A-tiib

Näitus „Konfliktid ja kohandumised“ esitab vaate 20. sajandi keskpaiga ja teise poole Eesti kunstile. Vaatamata üsna selgepiirilisele poliitilisele raamistikule leiab nõukogude aja kunstist väga mitmesuguseid, sageli üksteisest põhimõtteliselt erinevaid suundumusi ja nähtusi. Selle aja kultuuri kujundasid konfliktid ja kohandumised II maailmasõja järgse uue poliitilise olukorraga, aga ka nõukogude ühiskonna muutumised.

Näituse keskmes on kunsti ja kunstnike suhe keskkonnaga: teatud hetkedel oli see intensiivne ja valuline, mõnikord rahulikum, kohati püüdis kunst ümbritsevast kõrgemale tõusta, siis jälle sellega kontakti võtta. Uus püsiekspositsioon ei kata kaugeltki kõike, mis poole sajandi Eesti kunstis toimus, kuid püüab esitada sellest võimalikult mitmekülgse pildi. Iga ruumi võib vaadata väikese omaette näitusena, aga ka osana suuremast, kuigi paratamatult fragmentaarsest tervikust.

Et nõukogude aega ja selle eripära meelde tuletada, tutvustada ja avada, läbib näitust arhiivikoridor, mille fotod, filmid ja tekstid peaksid aitama tolleaegset kunsti ja kultuurielu paremini mõista. Lisaks on näituse algusse ja lõppu lisatud mõned hilisemad, 1990. ja 2000. aastatel loodud ning nõukogude ajale tagasi vaatavad teosed. Need näitavad, et ajaloo ja kunstiajaloo mäletamise viise on mitmeid ning et arusaama minevikust kujundab alati meie praegune vaatepunkt.

Kuraator: Anu Allas
Näituse töögrupp: Maarin Ektermann, Liisa Kaljula, Eha Komissarov, Elnara Taidre
Näituse kujundajad: Raul Kalvo, Helen Oja, Tõnis Saadoja
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule


 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu