Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku

Pressimaterjal 2019

31.08.2019–01.03.2020, Mikkeli museum 
Tänu erudeeritusele ja heale maitsele valis Alfred Rõude oma erakordselt rikkalikku kollektsiooni tähtteoseid, kuid täiendas oma kogu ka rohkete visandite ja etüüdidega, mis aitavad mõista loomeprotsessi. Ühtaegu toetasid tema ostud ja tellimused kunstnikke majanduslikult. Eriti tähtis oli tema roll suurima eesti graafiku Eduard Wiiralti toetamisel ja pärandi säilimisel.
Alfred Rõudet võib nimetada ka kunstiteoste päästjaks, sest ta otsis ja leidis neid autorite kunagistest elukohtadest. Vaid tänu sellele on praeguseni alles mitmed Eduard Wiiralti ja Konrad Mäe varased meistriteosed ning näited 20. sajandi algul noorelt surnud kunstnike loomingust. Peale selle oli Rõude Wiiralti teoste tutvustaja ja levitaja Eestis – ta organiseeris kolm suurt Eduard Wiiralti isikunäitust Tallinnas, Tartus ja Helsingis. Kunstikogumist alustas Rõude 1926. aastal Tartus, jätkates seda hiljem Tallinnas. Tema lemmikkunstnik oli Eduard Wiiralt, kellelt ta kogus kõike – tähtteostest juhujoonistusteni tikutopsidel. Väga hindas ta ka oma sõbra Andrus Johani loomingut, samuti Konrad Mäe, Kristjan ja Paul Raua, Aleksander Vardi, Ado Vabbe, Paul Burmani, Jaan Grünbergi, Oskar Hoffmanni ja Jaan Koorti töid. Eelnimetatute kõrval koondas ta oma kogusse näiteid ka teiste eesti maalijate ja graafikute loomingu paremikust. Omaette teemana tõusevad Rõude kollektsioonis esile 20. sajandi alguse rahvusromantiline suund, sõjajärgne graafika ja eksliibrised. Samuti leidus tema kogus veidi Vene ja Lääne-Euroopa autorite töid. Lisaks talletas ta kunstnike kirju ja vanu fotosid ning nende kõrval ka raamatuid, millest vanimad pärinevad 16. sajandist.

Kuraator: Anu Allikvee


23.03.–11.08.2019, Mikkeli muuseum 
Autodidakti ja vagabundi Niko Pirosmani (1862–1918) siiras ja vahetu looming on pärast tema surma muutunud oluliseks avangardkunsti osaks ning temast on kujunenud gruusia rahvusliku kunsti suurkuju. Näitus toimub koostöös Gruusia Rahvusliku Muinsuskaitseametiga, kunstniku kodus asuva Mirzaani muuseumi ja Gruusia saatkonnaga Eestis.

Näituse koordinaator: Aleksandra Murre


 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu