Võrguühenduse viga

Proovi uuesti Sulge
 
 
 

Vaika maastik

Eerik Haamer (17.02.1908-04.11.1994)

1944. aasta kevadel oli Haamerite kodu Nõukogude lennukite poolt puruks pommitatud ja abikaasa koos lastega juba Soome pagenud. Haamer kirjutab abikaasale: “Olen seda alati ütelnud, et armastan oma maad, aga rohkem armastan sind ja lapsi, oma peret, sellepärast teadsin selgesti, mida teha.”
Septembris sõidabki Haamer Vaika saartele, peatudes veel mõned päevad tuttava tuletornivahi juures. Vaika saared on Eesti kõige läänepoolsem tipp ning siit kaudu otsustas ka Haamer koos kaaslastega paadiga Rootsi põgeneda.
Käesolev teos on valminud juba Rootsis olles, kujutades viimast vaadet kodumaale. Motiiv oli Haamerile sedavõrd oluline, et ta kordas seda paguluses olles veel mitu korda. Viimane variant on valminud peaaegu 40 aastat pärast kodumaalt lahkumist. "Vaika maastik" on seega sügavalt isiklik ning traagilise taustalooga teos.
Teos kuulus Rootsi kunstiajaloolase Sten Karlingi kogusse.

 

1908

1930

astus kunstikooli “Pallas”, kus õppis Nikolai Triigi õpilasena

1944

lahkus päästepaadiga Vilsandilt Rootsi

1945

asus elama Göteborgi, kus töötas etnograafiamuuseumi arhiivis arhiivitöölisena

1949

hakkas tööle arhitektuuribüroodes joonestajana

1952

sai Rootsi kodakondsuse

1955

ostis Rootsi läänerannikul Lyrö saarel Bokevikeni (Pöögilaht) maakoha ja ehitas sinna väikese elamu. “Minu rand on just 17 sammu, käin seal edasi-tagasi. Teen seda sellepärast, et saada rahu. See marssimine seal liiva peal on aidanud minul lahendada paljusi küsimusi elavate ja surnutega – eilase, tänase ja homsega.”

1994

Eerik Haamer