19. saj lõpp. Majoolika, glasuurialune maal
Savona oli 17.–18. sajandil üks juhtivaid majoolika tootmise keskusi Itaalias. Sealse tinaglasuuriga keraamika tüüpilisemateks näideteks on sinivalge maalinguga nõud, mida kaunistab nähtavate pintslitõmmetega hoogne maaling. Mitmed majoolikatöökodade juures töötanud maalijad on tänaseni teada ka nimeliselt, üheks tuntumaks nende hulgast on Roomas õppinud kunstnik Giovanni Agostino Ratti (1699–1775), kes tegutses majoolikamaalijana oma kodulinnas Savonas lühikese perioodi jooksul, 1720. aastate alguses.
Kadrioru kunstimuuseumi baroksete vaaside kaelale on lisatud Savona majoolikatöökoja märk ja selle alla kiri Agostino Ratti Fece in Savona ning aastaarv 1722. Võrreldes selle aja Savona töödega torkavad ebaharilikuna silma nii vaaside mõõdud kui ka suurelt ning nähtavale kohale lisatud „signatuurid”, mis on enamasti peidetud teose põhja alla või tagumisele küljele.
Tegemist on Itaalias 19. sajandi teisel poolel historitsistliku moe ajel valminud Savona vaaside jäljendustega. Märgid esemetel teenivad ebaausat eesmärki esitada neid kui tuntud maalikunstniku kaunistatud autentseid 18. sajandi Savona vaase.
Savona majoolika. 18. saj I veerand. Keraamika muuseum, Savona