Võrguühenduse viga

Proovi uuesti Sulge
 
 
 

Pargitee

Paul Raud (23.10.1865-22.11.1930)

Paul Raud õppis 1888-1894 Düsseldorfi Kunstiakadeemias, mis oli selleks ajaks oma tähtsust liigse konservatiivsuse tõttu juba minetamas. Erinevalt paljudest Paul Rauale nimetatud kool aga sobis ning ta jäi sinna täieliku õppekursuse lõpetamiseni. Pärast Düsseldorfi viibis Raud veel pool aastat Hollandis, kuid tuli siis kodumaale, et hoolitseda haige ema eest.
Niiviisi saab Rauast esimene kodumaale elama asunud professionaalne eesti kunstnik, kuid tema püüded rahvusliku kunsti leidmisel ning kunstielu organiseerimisel on võrdlemisi leiged. Ta jätkab aktiivset loomingulist tegevust, keskendudes peamiselt portreele. Tasapisi on tema käsitluses ka vabamaid jooni, kuid laias laastus jääb Paul Raud truuks akadeemias nõutud täpsele joonistusoskusele, napile koloriidile ja tõetruudusele.

 

1865

1888

paruness Natalie von Uexkülli toetusel alustas kunstiõpinguid Düsseldorfi Kunstiakadeemias. Jäi sinna kuueks aastaks, kuni täieliku õppekursuse lõpetamiseni

1894

saabus tagasi Eestisse, kus esimesena portreteeris oma metseeni Natalie von Uexkülli. Rauast sai baltisakslaste seas hinnatud portretist. Reprol Natalie von Uexkülli portree (1894, Eesti Kunstimuuseum)

1902

sõitis pikemale reisile Itaaliasse ja Saksamaale, kus suurema osa ajast veetis Münchenis venna Kristjan Raua juures. Sel reisil valmis Paul Raual suurel hulgal koopiaid vanameistrite loomingust. Sel ajal olid need rahva seas väga populaarsed ja andis kunstnikule võimaluse reisi jätkamiseks teenida raha

1911

omandas Peterburis joonistusõpetaja kutse, õpetajaks oli Ilja Repin

1914

alustas tegevust pedagoogina

1930

Paul Raud