Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku

Näituste vaated 2009

27.11.2009 – 11.04.2010, Kumu kunstimuuseumi suur saal  
Näitus "POPkunst Forever!" annab ülevaate Eesti popkunsti algusaastatest. Näitusele on kogutud töid ja muud informatiivset materjali nii muuseumi- kui erakogudest alates aastast 1966. 1969. aasta detsembrikuus toimus Tallinnas kohvikus Pegasus, tolleaegse noore intelligentsi kogunemiskohas, näitus, mille plakatil oli Leonhard Lapin kujutanud Campbelli supipurki à la Warhol. Näituse nimi – "SOUP 69" – ja näituse eestvedajad Leonhard Lapin, Ando Keskküla ja Andres Tolts said popkunsti märgiks ja sünonüümiks aastateks.

Näituse kuraator: Sirje Helme
Näituse kujundaja: Andres Tolts


16.10.2009 – 10.01.2010, Kumu kunstimuuseum, 3. korrus, B-tiib 
Loe näituse kohta lähemalt Kumu kunstimuuseumi kodulehelt.


2.10.2009 – 28.03.2010, Kumu kunstimuuseumi IV korruse B-tiivas 
Näitus tutvustab Turu kunstniku Harro Koskineni (s 1945) popiperioodi loomingut. Harro oli üks 1960.–1970. aastate Soome vaimukamaid ja teravapilgulisemaid kunstnikke, kelle teosed tekitasid alalhoidlikus publikus ja võimuesindajates aktiivset vastuseisu. Harro kriitika väikekodanliku elulaadi vastu ärgitas tsensuuri ning kutsus esile hukkamõistu.

Näituse kuraator: Mia Haltia (Turu Kunstimuuseum)


11.09.2009 – 17.01.2010, Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis 
Näitus "I Love Malmö"on koostatud Malmö kunstimuuseumi kollektsiooni põhjal ning on osa muuseumidevahelisest koostööprojektist ”Museums in Motion”. Kumu kunstimuuseumi kuraatorid Maria-Kristiina Soomre ja Eha Komissarov on Malmö kogudest valinud näitusele ligi 80 teost, mis tutvustavad siinsele publikule klassikuid nagu August Strindberg, Anders Zorn ja Carl Fredrik Hill, annavad võimaluse kohtuda rahvusvaheliste suurnimedega nagu Joseph Beuys, Andy Warhol, Nan Goldin ja Wolfgang Tillmans ning Põhjamaade kaasaegse kunsti olulisemate tegijatega nagu Öyvind Fahlström, Esko Männikkö, Gardar Eide Einarsson, Elmgreen & Dragset, Elina Brotherus, Olafur Eliasson, Annika von Hausswolff, Lars Siltberg, Superflex jpt. Seega annab näitus võimaluse tutvuda näidetega Põhjamaade kunstist üsna erinevatest ajalõikudest, näituse kesktelje moodustab aga eelkõige nn ”Põhjamaade imena” tuntud kunstiplahvatus 1990. aastatest. Eesti publikule annab see olulise õppetunni Põhjamaade kaasaegse kunsti olulisematest teemadest ja suundumustest. Malmö kunstimuuseumi kollektsioon on Skandinaavia kontekstis märkimisväärne, neile kuulub üks ulatuslikumaid Põhjamaade nüüdiskunsti valikuid, ent ka suurepäraseid näiteid selle regiooni varasemast kunstist. Ometi puudub Malmö kunstimuuseumil esinduslik hoone, milles oma kollektsiooni seda väärivas mahus eksponeerida, mistõttu on muuseum Euroopa kunstikaardil kohati varju jäänud.

Näituse kuraatorid: Eha Komissarov ja Maria-Kristiina Soomre
Näituse kujundajad: Ralf Lõoke ja Neeme Külm
Näituse graafiline kujundus: Jaanus Samma


19.06 – 01.11.2009, Kumu kunstimuuseumi suur saal 
Ülo Õuna (1940–1988) looming tundub veel praegugi eesti kunstis väga erandlik. Ta on mõjutanud tervet põlvkonda eesti kujureid, ehkki pole kunagi töötanud õppejõuna. Ülo Õun tõi eesti kunstinäituste õhkkonda lõbusat elevust, kirgi ja hämmingut, mida keegi eales ei oleks osanud siduda ajastu kiiresti muutuvas kunstielus kõige igavamaks kunstiliigiks tembeldatud skulptuuriga. Temaga tuli eesti 1970. aastate skulptuuri midagi olemuslikult uut: sõbralik grotesk, mis väljendus nii skulptori loodud portreedes kui ka figuraalses vabaloomingus. Üllatav oli ka kaudselt Alberto Giacometti hilisloomingut meenutav vaba modelleering.

Näituse kuraator: Juta Kivimäe
Näituse kujundaja: Isabel Aaso-Zahradnikova
Näituse graafiline kujundus: Tuuli Aule


17.04 – 04.10.2009, Kumu kunstimuuseum, 3. korrus, B-tiib 
Loe näituse kohta lähemalt Kumu kunstimuuseumi kodulehelt.


17.05. – 27.09.2009, Kumu kunstimuuseum, Sisehoov 
Loe näituse kohta lähemalt Kumu kunstimuuseumi kodulehelt.


29.05 – 20.09.2009, Kumu kunstimuuseumi IV korruse B-tiivas 
Näitus keskendub omas ajas unikaalse Foksal Galerii rollile avangardkunsti eksponeerija ja tutvustajana sotsialistlikus Poolas. Sulaajast peale suhtuti avangardkunsti Poolas leplikult ning Foksal Galeriist sai alates selle loomisest 1966. aastal avangardi üks olulisemaid eestkõnelejaid. Galerii tegutseb tänaseni, korraldades regulaarselt näitusi, lisaks on sel mahukas arhiiv, mis koondab dokumente Foksali tegevusest läbi aegade.

Näituse kuraator: Karolina Labowicz-Dymanus (Foksal Galerii)
Näituse kujundaja: Jaanus Samma


16.05 – 23.08.2009, Kumu kunstimuuseumi V korrus 
Näitus "Asjade seis" Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis koondab tähelepanu­väärsemaid kunstnikupositsioone Eesti kaasaegsest kunstist ja selle lähisfäärist. Meie ümber lokkab kriis, riik kompab oma reaalse eksistentsi piire, väärtusi hinnatakse ümber, rakendatakse radikaalseid meetmeid, ressursse kärbitakse ja makse tõstetakse – miski ei ole enam endine.

Näituse kuraatorid: Eha Komissarov ja Maria-Kristiina Soomre


16.05 – 23.08.2009, Kumu kunstimuuseumi V korrus 
Näitus "Quilting Sessions" USA kaasaegse kunsti suurkujult Paul McCarthylt ja kunstnikutaustaga õudusjuttude kirjanikult Benjamin Weissmanilt hõlmab kahe kunstniku koostöös 1997–2008 loodud teoseid, mis on valminud vestluse käigus joonistusi üle laua edasi-tagasi ulatades ja täiendades. Pealkiri "Quilting Sessions", mille kohalikuks vasteks võiks pakkuda "Kohvilauajoonistused", viitab koostöö ebaametlikule taustale ning tänu improvisatsioonile ja kordustele võimalikuks saanud ühendusteele alateadvuse ja vaba väljenduse vahel.

Näituse kuraatorid: Karin Seinsoth, Hauser & Wirth, Zürich-London ja Paul McCarthy, USA


13.03–17.05. 2009, Kumu kunstimuuseumi IV korruse B-tiivas 
Näituse nullpunktiks on traditsiooniline kunstnikuportree pintsliga. Teised teemad tõukuvad esinduslikkuse soovist. Omaette alajaotus on sündinud töödest, mis lähtuvad sarnasuse ja korduvuse ideest. Kuigi Paul Burman ja Johannes Saal tundsid ehk suuremat huvi enese muutuvate seisundite ja meeleolude vastu haigusest tingitud kõrgendatud tundlikkuse tõttu, ei diagnoosi "maniakaalsus" ilmtingimata haigust või egohullust. Nii mõnelgi juhul väljendub see hoopis äärmuslikus tööpanuses ja ajas, mis kunstile ohverdatakse.

Näituse kuraator: Kädi Talvoja
Näituse kujundajad: Liisi Eelmaa ja Maret Kukkur


1.03 – 26.04.2009, Kumu kunstimuuseumi V korrus 
Näitusel on väljas valik auhinnakandidaatide uuemast loomingust. Maria Duncker loob oma installatsioonidest Kumu viiendale korrusele ruumiteose, kus domineerivad looduslikud materjalid ja muinasjutulised karakterid. Tea Mäkipää väljendab poeetilistes, kohati traagilistes, kohati lausa humoorikates installatiivsetes seisukohavõttudes muret maakera saatuse pärast, keskendudes inimtegevuse jälgedele. Katrīna Neiburga videod tegelevad kaasaja ühiskonna ja elukorraldusega, ühendades isikliku ja sotsiaalse tasandi, ning kommenteerivad kunstieksperimentide kaudu muu hulgas naise rolli. Nelja välja pandud Mark Raidpere teost ei ole Eestis kuigivõrd eksponeeritud, seega võib laiemale kunstipublikule lubada üllatusi ka kodumaiselt kandidaadilt. Eksperimentaalkino taustaga kunstnik Seppo Renvallilt saab näha video- ja fotoinstallatsioone, mis keerlevad samuti isikliku ja sotsiaalse kokkupuutepunktide ümber.


06.02.–30.05.2009, Kumu kunstimuuseumi suur saal 
Aastatuhandeid on lilled olnud armastatud kujutamisobjekt ja kaunistusmotiiv. Tänu värviilule ja hämmastavalt erinevale kujule on inimesele meeldinud lilli enda kõrval näha. Lilled saadavad inimest sünnist surmani ning kuuluvad paljude rituaalsete sündmuste – sünnipäevade, pulmade, rongkäikude, matuste – juurde. Lilledega kaunistatakse oma tuba, neid kasvatatakse aias ja triiphoonetes, tikitakse tarbeesemetele ja kootakse pitsidesse. Lillemotiivid on läbinud kõiki kunstiliike, haaranud erinevaid ajastuid ja kunstnikuisiksusi. Näitusel näeme lillemotiivide kunstilisi arendusi raidkividel, kahlitel, portselanil, metallist tarbeesemetel ja lehvikutel, tikandites ja pitsides, eelkõige aga maalikunstis. Lillemotiive on kujutatud erinevatel põhjustel ning nende tõlgendustes peegeldub ajastu vaim.

Näituse kuraator: Tiina Abel
Näituse kujundajad: Mari Kurismaa ja Mari Kaljuste


 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu