Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku

Kirikukunst

Eesti keskaegne ja uusaegne kirikukunst

Sirvi kõiki teoseid selles kategoorias

Niguliste muuseumi kogu koondab kesk- ja varauusaegset kirikukunsti Eesti Kunstimuuseumi erinevatest kollektsioonidest. Kogu moodustub Niguliste, maali- ja skulptuurifondi kuuluvatest vanematest sakraalkunsti teostest. Esimesed kirikukunsti teosed annetati Eesti Kunstimuuseumi kogudesse 1920. aastatel, kuid lõviosa teostest on tulnud muuseumisse Teise maailmasõja järel. 1984. aastal avatud Niguliste muuseum tegutseb sõjajärgsete purustuste järel taastatud Niguliste kirikus. Suur osa Niguliste muuseumi kogus asuvaid teoseid pärineb Niguliste kirikust ning on täna välja pandud oma algsetel asukohtadel.

Niguliste kollektsiooni keskmeks on hiliskeskaegsed altariretaablid ja puuskulptuurid, mis kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi maali- ja skulptuurikogudesse. Kogu üheks uhkuseks on Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud ja 1481. aastal Tallinnasse jõudnud kahe tiivapaariga Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Tegemist on ühe kõige paremini säilinud ja suurima hiliskeskaegse Põhja-Saksa kappaltariga kogu maailmas. Samuti kuulub kogusse kolm Madalmaade päritolu retaablit – Brügge meistri Adriaen Isenbrandti töökoja Kannatusaltar, Lucia legendi meistrile omistatud Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel ning Brüsseli Püha Hõimkonna kappaltar. Neile lisanduvad erinevatest Eesti kirikutest pärinevad kappaltarid ja pühakuskulptuurid. Kõige tuntumaks muuseumis olevaks teoseks on Bernt Notke töökojast pärinev Surmatantsu-maal. 15. sajandi lõpul valminud teosest on tänaseni alles 7, 5 meetri pikkune algustükk.

Niguliste kogu all olevasse Niguliste fondi kuulub üle 130 eseme, mis valdavalt pärinevad 16.–17. sajandist. Peamiselt koosneb see kogu varauusaegsest nikerduskunstist, millest suurima osa moodustavad epitaafid ja vappepitaafid. Omaette kollektsioonid loovad 16.–18. sajandi seina- ja kroonlühtrid. Neist kõige vanemaks ja haruldasemaks on ligi nelja meetri kõrgune messingist põrandalühter. See Lübecki valukojas valminud seitsmeharuline lühter annetati Niguliste kirikule 1519. aastal. Niguliste muuseumis on välja pandud ka üle saja hauaplaadi ja nende fragmendi. 14.-17. sajandist pärinevad hauaplaadid pärinevad põhiosas Niguliste kirikust.

Merike Kurisoo
Niguliste muuseumi koguhoidja / kuraator


 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu