|
30.10.2020– 21.02.2021, Kumu kunstimuuseum
Meie meeled suudavad haarata vaid imepisikest osa maailmast, milles me elame. Universumi alusolemus, sealhulgas need mõeldamatult väikesed tegevused, mis määravad meie maailma toimimise, jäävad igavesti hoomamatuks. Tänu uutele tehnilistele seadmetele ja viimase saja aasta teaduslikele läbimurretele suudame me paremini kui iial varem mõista selle varjatud sfääri olemust.
Kuid kaasaegse füüsika kirjeldatud loodus ei allu sageli tavamõistuse arusaamadele: põhiprintsiibid näivad üksteisele vastu rääkivat, keelt kasutatakse enneolematul viisil ning keerukana tunduvaid teooriaid katsetatakse ja tõestatakse.
Viimastel aastatel on Euroopa Tuumauuringute Keskus CERN ehk Euroopa osakestefüüsika labor Genfis toetanud kunstide ja teaduse vahelist uudset koostööd. Kunstnikele antakse võimalus veeta aega laboris ja astuda dialoogi füüsikute, inseneride ja labori personaliga ning kuuluda unikaalsesse fundamentaalteaduste kogukonda.
Näitus „Murtud sümmeetriad“ toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja põnevast valdkonnast. Kõik eksponeeritud teosed on alguse saanud kunstnike residentuurides Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis).
Kuraatorid: Mónica Bello ja José-Carlos Mariátegui
Kujundajad: Mark Murphy ja Tõnu Narro
Graafiline kujundus: Stuudio Stuudi ja Thoughtful
|
|
10.10.2020–21.03.2021, Kumu kunstimuuseum
Eesti esimesel Vana-Egiptuse kunsti suurnäitusel on eksponeeritud tuhandete aastate vanused esemed ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist – Museo Egiziost (Egiptuse Muuseum) Torinos Itaalias. Samal ajal Kumu kunstimuuseumis toimuva näitusega on Egiptuse Muuseumi aarded eksponeeritud ka Amos Rexi kunstimuuseumis Helsingis. Kolme muuseumi mastaapne ühisprojekt on ainukordne võimalus avastada Vana-Egiptuse muistset maailma kaugele reisimata.
Kuraator: Paolo Marini (Museo Egizio)
Kaaskuraator: Jaanika Anderson (Tartu Ülikooli muuseum)
Kujundus: Valge Kuup Stuudio
Graafiline kujundaja: Asko Künnap
|
|
28.08.2020–21.02.2021, Kumu kunstimuuseum
Ado Vabbe (1892–1961) seni suurim ülevaatenäitus tutvustab kunstniku eripalgelisi loomeetappe neis esile kerkivate teemade kaudu. Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris. Kirjanik August Gailit nimetas Vabbet kirglikuks kornetiks, kes sammub tantsides ešeloni ees.
1914. aastal esmakordselt näitusel üles astunud noore kunstniku elu kulges tõusujoones. Tal oli võimalus õppida kunsti Münchenis ja täiendada oma kunstialaseid teadmisi elamusrohkel Itaalia reisil. Esimese maailmasõja ajal elas ta Venemaa kunstikeskustes Moskvas ja Peterburis, tõestas end viljaka illustraatorina ning osales 1918. aastal Pallase kunstiühingu asutamisel. Vabbe teadmised Euroopa uuematest kunstivooludest ei põhinenud seega vaid loetud kirjandusel – ta kasvas kunstnikuks pulbitseva kunstielu keskel. Pärast Eesti Vabariigi sündi sidus Vabbe ennast Pallase kunstikooliga, olles selle legendaarne õppejõud kuni kooli sugemiseni Nõukogude ajal. Tema käe all õppisid mitmed hilisemad Eesti kunsti suurkujud: Karin Luts, Karl Pärsimägi, Elmar Kits, Endel Kõks jpt.
Kuraatorid: Tiiu Talvistu ja Mary-Ann Talvistu
Kujundaja: Tõnis Saadoja
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
|
|
18.08–04.10.2020, Kumu kunstimuuseum
2020. aasta kevadel lahvatanud koroonaviiruse pandeemia viis igal pool maailmas senise elukorralduse kriisi: lisaks mastaapsetele liikumispiirangutele suleti pea kõikjal ka avalikud asutused (koolid, teatrid, kunstimuuseumid jmt). Planeeritud näitusetegevus peatus ka Kumu kaasaegse kunsti galeriis – suletus publikule tekitas aga uusi mõtteid ja suunas otsima alternatiive.
Kumu kunstimuuseum kutsus enda partneriks eriolukorra jäädvustamisel kunstnik Flo Kasearu, kes oma varasemas loomingus on tundlikult ja tabavalt töötanud nii inimeste kui ka institutsioonidega. Sidudes sageli performatiivse kunsti installatsiooni ja videoga ning faktiteadmise väljamõeldisega, loob kunstnik kõnekaid ja ajakohaseid kujundeid. Keskendudes käesolevas projektis muuseumile kui omaette ökosüsteemile, võttis kunstnik vaatluse alla muuseumi muutunud töökorralduse ning dokumenteeris asutuse kõige nähtavamate töötajate – saaliteenindajate – muutunud päevarutiine.
Kuraator: Kati Ilves
Kujundaja: Tõnu Narro
Graafiline kujundaja: Kätlin Tischler
|
|
22.05–13.09.2020, Kumu kunstimuuseum
Ando Keskküla (1950–2008) loomingus võib alates selle kõige varasematest faasidest täheldada kaht juhtmotiivi, mis näivad teda jälitavat, moodustades nii tema kunsti põhilised poolused. Ühest küljest on küsimus asjade, tehiskeskkonna ja uute tehnoloogiate mõjus meie tegelikkustajule, mida käesoleva näituse kontekstis nimetatakse tehnodeeliaks. Tehnoloogia ja psühhedeelia mõiste loomingulisel ühendamisel saadud termin võiks Keskküla kontekstis tähistada selle uurimist, kuidas kommunikatsiooni, vaatamise ning tajumise tehnoloogilised abivahendid muudavad nii maailma tunnetamise viise kui ka isiksuseloome protsesse.
Kuraator: Anders Härm
Kujundajad: Anders Härm ja Neeme Külm
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
|
|
14.02–09.08.2020, Kumu kunstimuuseum
Vello Vinna (1939) teosed on tähelepanuväärne näide 1960. aastate lõpus ja 1970. aastate alguses esile tõusnud eesti graafikute põlvkonna loomingust, mille erijooneks on terviklik ja rõhutatult isikupärane kujutav süsteem. Vinna omanäoline visuaalne maailm põhineb graafikatehnika meisterlikul valdamisel, peenel kujutisekäsitlusel ja teravmeelsetel seostel. Pildimängude kõrval leiab töödes aset leidlik sõnamäng ja heatahtlik absurdihuumor, mille kaudu saab vaatajast kaasamõtleja ja kunstniku loomingus osaleja. Isikupärase kujundisüsteemi abil, millel on kokkupuuteid nii pop- kui ka psühhedeelse kunsti esteetikaga.
Kuraator: Elnara Taidre
Kujundajad: Raul Kalvo ja Helen Oja
Graafiline kujundaja: Külli Kaats
|