|
14.12.2021 - 29.05.2022
Erna Elisabeth Kreischmann (snd Montiner, 1885–1929) oli baltisaksa päritolu kunstiuuendustele avatud kunstnik, kes veetis suurema osa oma elust Pärnus. Näitus toob vaataja ette vähe tuntud naisautori loomingu. Kreischmanni maalitud intiimsed interjöörid ja portreed kõnelevad tema elust, peegeldades kunstniku oma ruumi.
Kuraatorid: Eha Komissarov, Mari-Liis Krautmann
Kujundus ja graafiline disain: Liina Siib
|
|
12.11.2021 - 09.10.2022
Näitus pakub sissevaate nullindate kunsti, lähtudes eelkõige Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogudest, heites ühtlasi valgusvihke ka vähemtuntud teostele ja alles järgmisel kümnendil lõplikult väljaarendatud ideedele. Väljapanek hargneb erinevatel teemadel, märksõnadel ja motiividel põhinevate dialoogidena, püüdes edasi anda kümnendi kunstile omast tunnetust, autoripositsioone ja vaatamisviise.
Kuraatorid: Eha Komissarov, Triin Tulgiste
Kujundaja: Kaarel Eelma
Graafiline kujundaja: Jaan Evart
|
|
26.03.2021 - 17.10.2021. Kumu kunstimuuseum
Näituse eesmärgiks on avada reivi poliitilist potentsiaali ja poeetilist terviklikkust. Eksponeeritud teosed annavad sissevaate reivikultuuri mitmesugustesse avaldumisvormidesse, pakkudes välja eri kunstnike käsitlusi reivi kõrgehetkest 1980. aastate Londonis kuni praeguse klubikultuurini Berliinis. Samuti võetakse vaatluse alla reivi jõudmine Eestisse ning sellest võrsunud sündmused ja subkultuur.
Kuraator: Kati Ilves
Kaaskuraator: Vanina Saracino
Kujundaja: Tõnu Narro
Graafiline disain: Ott Metusala
|
|
22.10.2021 - 10.04.2022. Kumu kunstimuuseum Näitusel on vaadeldud perioodi 19. sajandi lõpust kuni Teise maailmasõja lõpuni, sest just sel ajal toimus lisaks üldisele rahvusliku ja poliitilise eneseteadvuse defineerimisele kitsam paikkondlik identiteediloome, mis haaras muu hulgas ka Lõuna-Eestit.
Kuraator: Liis Pählapuu
Kujundaja: Kaisa Sööt
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
|
|
07.05. - 03.10.2021, Kumu kunstimuuseum
Näitus vaatleb kunsti ja disaini põiminguid hilisnõukogude Eestis: kuidas disainerlik mõtteviis ja loomemeetod väljendus kontseptuaalsetes teostes ning kuidas kunsti abil tõstatati disainiprobleeme ja otsiti neile lahendusi. See on jagatud kuueks alateemaks: geomeetria, linn, loodusliku ja tehisliku vahekord, olme, kehaline kogemus ja visuaalkultuur. Näitusel eksponeeritud teosed ärgitavad mõtlema sellele, kes ja kuidas on meie ümbruse kujundanud, millist rolli mängivad meie elus tarbeesemed ja kuidas me end erinevates ruumides tunneme.
Kuraatorid: Eda Tuulberg ja Karin Vicente
Näituse kujundaja: Katrin Koov
|
|
14.05–05.09.2021, Kumu kunstimuuseum
Janis Rozentāls (1866–1916) on ilmselt kõige armastatum ja mitmekülgsem kunstnik Läti kunstiloos ning läti rahvusliku kunsti üks alusepanijaid. Kodumaal peetakse teda oma aja mõjukaimaks kultuuritegelaseks ja Läti kultuuri sümboliks. Entusiastliku katsetajana tõi ta Riia ja ka laiemalt kogu Baltimaade kunstimaastikule Lääne-Euroopa värskeid kunstisuundi, nagu impressionism, juugend ja sümbolism, mida ta tutvustas nii oma loomingus kui ka kunstiteoreetilistes ja -kriitilistes kirjutistes.
Kuraator: Aija Brasliņa (Läti Rahvuslik Kunstimuuseum)
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
|