|
30.10.2020-21.02.2021, Kumu kunstimuuseum
Näitus toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja põnevast valdkonnast. Kõik eksponeeritud teosed on alguse saanud kunstnike residentuurides Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis).
Näitusele on koondatud 12 kunstiteost, mille autoriteks on 11 eri riikidest pärit kunstnikku, kes loodusest ja mateeriast aru saamiseks süvenesid füüsika keerulisse keelde ja jälgisid laboris kavandatud elementaarosakeste füüsika katseid. Näitus annab aimu ka kunstnike ja CERNi teadlastest, inseneridest ja laboripersonalist koosneva kogukonna vahel tekkinud sünergiast. Hõlmates tervet rida erinevaid kunstipraktikaid väljendavad käesoleva väljapaneku tööd narratiive, mille juured ulatuvad teaduse põhialustesse ja filosoofilistesse lähtekohtadesse.
Kuraatorid: Mónica Bello ja José-Carlos Mariátegui
Koordinaatorid: Charlotte Horn ja Kati Ilves
Kujundajad: Mark Murphy ja Tõnu Narro
Graafiline kujundaja: Mikk Heinsoo (Stuudio Stuudio)
|
|
10.10.2020-21.03.2021, Kumu kunstimuuseum
Eesti esimesel Vana-Egiptuse kunsti suurnäitusel on eksponeeritud tuhandete aastate vanused esemed ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist – Museo Egiziost (Egiptuse Muuseum) Torinos Itaalias. Samal ajal Kumu kunstimuuseumis toimuva näitusega on Egiptuse Muuseumi aarded eksponeeritud ka Amos Rexi kunstimuuseumis Helsingis. Kolme muuseumi mastaapne ühisprojekt on ainukordne võimalus avastada Vana-Egiptuse muistset maailma kaugele reisimata.
Kumu näitusel on väljas 200 eset vaaraodemaa rikkalikust pärandist. Nende seas on sarkofaagid, muumiad, maagilised amuletid, erinevad hauapanused ja skulptuurid. Ühelt poolt räägivad esemed vana egiptlase maailmast, teisalt on igaüks omaette kunstiteos.
Kuraator: Paolo Marini (Museo Egizio)
Kaaskuraator: Jaanika Anderson (Taru Ülikooli muuseum)
Kujundajad: Jaana Jüris ja Neeme Külm (Valge Kuup Stuudio)
Graafiline kujundaja: Asko Künnap
|
|
28.08.2020–31.01.2021, Kumu kunstimuuseum 
Ado Vabbe (1892–1961) seni suurim ülevaatenäitus tutvustab kunstniku eripalgelisi loomeetappe neis esile kerkivate teemade kaudu. Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris. Kirjanik August Gailit nimetas Vabbet kirglikuks kornetiks, kes sammub tantsides ešeloni ees.
Kuraatorid: Tiiu Talvistu ja Mary-Ann Talvistu
Kujundaja: Tõnis Saadoja
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
|
|
22.05.-13.09.2020, Kumu kunstimuuseum
Ando Keskküla (1950–2008) loomingus võib alates selle kõige varasematest faasidest täheldada kaht juhtmotiivi, mis näivad teda jälitavat, moodustades nii tema kunsti põhilised poolused. Ühest küljest on küsimus asjade, tehiskeskkonna ja uute tehnoloogiate mõjus meie tegelikkustajule, mida käesoleva näituse kontekstis nimetatakse tehnodeeliaks. Tehnoloogia ja psühhedeelia mõiste loomingulisel ühendamisel saadud termin võiks Keskküla kontekstis tähistada selle uurimist, kuidas kommunikatsiooni, vaatamise ning tajumise tehnoloogilised abivahendid muudavad nii maailma tunnetamise viise kui ka isiksuseloome protsesse.
Kuraator: Anders Härm
Kujundajad: Anders Härm, Neeme Külm
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
|
|
14.02–09.08.2020, Kumu kunstimuuseum
Eesti omanäolisema graafikakunstniku seni suurim retrospektiiv toob esile tema loomingu mitmekülgsuse ja terviklikkuse, näidates Vinna graafika, eksliibriste, illustratsioonide ja plakatikujunduste fantaasiarikast kujundimaailma. Näitusel lööb kaasa kuus nooremat kunstnikku, kes suhestuvad Vello Vinna loominguga kaasaegse kunsti meetodite ja väljendusviiside abil.
Kuraator: Elnara Taidre
Kujundajad: Raul Kalvo ja Helen Oja
Graafiline kujundus: Külli Kaats
|