Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Sitsiv till. Türannosaurus. Viisakas noku. U. 1993.Pronks. Aivar Simson võttis endale kunstnikunime Simson Seakülast koduküla järgi, kus asub tema praegune kodu, vanaisalt päritud talu. 1990. aastate algul ilmusid kunstinäitustele Seaküla Simsoni pronksist meheriistad, tiivulised, rahvusliku vöökirjaga kirjatud, ähvardava türannosauruse sabaga või paluvalt ristatud esijäsemetega. Muuseumisse jõudnud kolm inimlike loomuomadustega kaunistatud peenist on vaid murdväike osake Seaküla Simsoni analoogilisest produktsioonist. Tellijaid on olnud palju ja mõnestki eesti kodust võib leida sellise üllatava skulpturaalse teose. Need skulptuurid jäävad väga äratuntavalt 1990. aastate algusaega. Aastatesse, mil epateeriv vaim suutis veel vaimustada näitusekülalist, mil modernistlik suhe skulpturi polnud veel minetanud oma aktuaalsust ja pronksi peeti ikka veel kõige õigemaks materjaliks skulptuuris. Neil aastail kogus Seaküla eesti ajakirjanduses ajastuomast retseptsiooni: „Robustne säärikutega maamees ei varjagi, et talle ei meeldi ka August Weizenbergi imeilusad Veenused. Instituudis venitas ta kunstiajaloos napilt kolmesid välja, aga ei tundnud mingit muret, sest sai Afganistani sõja veteranina alati stipendiumi. /.../”. Neil aastail võis kunstikriitik veel arvata, et anatoomiasugemetega kunst kipub kergesti labasuse piiril balansseerima ja tähelepanuga hellitatud autor võis vastata: „Tegelikult astun ma sellest isegi üle. Ühe sammu. Ja huvitav, see annab ootamatult hea tulemuse”, imestab Simson. „Aga kõike, mis sa teed, pead sa tegema hästi. Professionaalsus peab taga olema. Vihkan labasust.””* Juta Kivimäe * Skulptor Simson Seakülast: "Teen veidi pulli, aga teised peavad kunstiks." - Eesti Sõnumid, 1995, 18. September.

Simson Seakülast, Simson von Seakyl
Sitsiv till

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Simson Seakülast, Simson von Seakyl (Aivar Simson) (1959 - )
Pealkiri: Sitsiv till
Dateering: 1993
Tehnika:
Materjal:

pronks
Kõrgus (cm): 22.7
Laius (cm): 10.2
Sügavus (cm): 25.7
Kirjeldus: Sitsiv till. Türannosaurus. Viisakas noku. U. 1993.Pronks.
Aivar Simson võttis endale kunstnikunime Simson Seakülast koduküla järgi, kus asub tema praegune kodu, vanaisalt päritud talu. 1990. aastate algul ilmusid kunstinäitustele Seaküla Simsoni pronksist meheriistad, tiivulised, rahvusliku vöökirjaga kirjatud, ähvardava türannosauruse sabaga või paluvalt ristatud esijäsemetega. Muuseumisse jõudnud kolm inimlike loomuomadustega kaunistatud peenist on vaid murdväike osake Seaküla Simsoni analoogilisest produktsioonist. Tellijaid on olnud palju ja mõnestki eesti kodust võib leida sellise üllatava skulpturaalse teose. Need skulptuurid jäävad väga äratuntavalt 1990. aastate algusaega. Aastatesse, mil epateeriv vaim suutis veel vaimustada näitusekülalist, mil modernistlik suhe skulpturi polnud veel minetanud oma aktuaalsust ja pronksi peeti ikka veel kõige õigemaks materjaliks skulptuuris. Neil aastail kogus Seaküla eesti ajakirjanduses ajastuomast retseptsiooni:
„Robustne säärikutega maamees ei varjagi, et talle ei meeldi ka August Weizenbergi imeilusad Veenused. Instituudis venitas ta kunstiajaloos napilt kolmesid välja, aga ei tundnud mingit muret, sest sai Afganistani sõja veteranina alati stipendiumi. /.../”. Neil aastail võis kunstikriitik veel arvata, et anatoomiasugemetega kunst kipub kergesti labasuse piiril balansseerima ja tähelepanuga hellitatud autor võis vastata: „Tegelikult astun ma sellest isegi üle. Ühe sammu. Ja huvitav, see annab ootamatult hea tulemuse”, imestab Simson. „Aga kõike, mis sa teed, pead sa tegema hästi. Professionaalsus peab taga olema. Vihkan labasust.””*

Juta Kivimäe

* Skulptor Simson Seakülast: "Teen veidi pulli, aga teised peavad kunstiks." - Eesti Sõnumid, 1995, 18. September.

Kategooriad: Nüüdiskunst
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Skulptuurikogu
Kogunumber: S 1706
Tulmenumber: EKM j 45747
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Faili suurus: 77.05MB
Resolutsioon: 6951*3873px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu