Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Joonistusel „Perekond Vinni mõisas” kujutab Karl Otto Gerhard von Kügelgen ennast koos abikaasa ja kolme vanema lapse, Wilhelmi (Willi, snd. 1829), Marie Helene (Lilla, snd. 1831) ja Ottoga (snd. 1833) 1835. aastal Vinni mõisas. Nagu Bärbel Kovalevski on oletanud, teeb sätitud väljanägemisega perekond pildil tõenäoliselt pühapäevast jalutuskäiku, demonstreerides häid kombeid, ühtekuuluvust ja perepea pühendumust. Biidermeierlikele pereväärtustele ja sookuvandile vastab hästi ka laste kujutamise viis: samal ajal kui von Kügelgenide väike tütar Lilla astub turvaliselt ja tarmukalt keset teed, kisub uudishimu ja ettevõtlikkus poisse Willit ja Ottot teelt kõrvale. Tagantvaates inimfiguur oli Caspar David Friedrichi loomingus keskne motiiv, kutse koos vaadelda, tunnetada ja kogeda pildil kujutatud loodust, millest inimese olemus oli ammu distantseerunud. Muidugi võis Karl Otto Gerhard von Kügelgen kui mitteprofessionaalne kunstnik eelistada sellist lahendust ka soovist vältida nägude kujutamist; samuti puudub tal ilmselgelt C. D. Friedrichiga võrreldav vaimne ja usuline mõõde. Kuid Karl Otto von Kügelgeni perekondlikke sidemeid ja konteksti arvestades on selline kujutamisviis siiski tähenduslik ja teadlikult valitud, sidudes Balti mõisamaastikke mälestusega isast ja Dresdeni aegadest. Võimalik, et akvarellid olid mõeldud Ballenstedtis elavale emale Helene Marie von Kügelgenile, kes nii võis näha poja peret ja meenutada oma sünnimaa loodust. --- Käesolev on katkend kunstiteadlase Kadi Polli Eesti Kunstimuuseumi toimetistes ilmunud artiklist "Kaks maastikuvaadet Karl Otto Gerhard von Kügelgenilt: romantismi kaja biidermeierlikus sarmis"

Karl Otto Gerhard von Kügelgen noorem
Kunstnik perekonnaga Vinni mõisas

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Karl Otto Gerhard von Kügelgen noorem (1806 - 1883)
Pealkiri: Kunstnik perekonnaga Vinni mõisas
Dateering: 1835
Tehnika:
Materjal:
akvarell, tušš
paber
Kõrgus (cm): 23.6
Laius (cm): 26.2
Mõõdud: lehemõõt
Kirjeldus: Joonistusel „Perekond Vinni mõisas” kujutab Karl Otto Gerhard von Kügelgen ennast koos abikaasa ja kolme vanema lapse, Wilhelmi (Willi, snd. 1829), Marie Helene (Lilla, snd. 1831) ja Ottoga (snd. 1833) 1835. aastal Vinni mõisas. Nagu Bärbel Kovalevski on oletanud, teeb sätitud väljanägemisega perekond pildil tõenäoliselt pühapäevast jalutuskäiku, demonstreerides häid kombeid, ühtekuuluvust ja perepea pühendumust. Biidermeierlikele pereväärtustele ja sookuvandile vastab hästi ka laste kujutamise viis: samal ajal kui von Kügelgenide väike tütar Lilla astub turvaliselt ja tarmukalt keset teed, kisub uudishimu ja ettevõtlikkus poisse Willit ja Ottot teelt kõrvale.

Tagantvaates inimfiguur oli Caspar David Friedrichi loomingus keskne motiiv, kutse koos vaadelda, tunnetada ja kogeda pildil kujutatud loodust, millest inimese olemus oli ammu distantseerunud. Muidugi võis Karl Otto Gerhard von Kügelgen kui mitteprofessionaalne kunstnik eelistada sellist lahendust ka soovist vältida nägude kujutamist; samuti puudub tal ilmselgelt C. D.
Friedrichiga võrreldav vaimne ja usuline mõõde. Kuid Karl Otto von Kügelgeni perekondlikke sidemeid ja konteksti arvestades on selline kujutamisviis siiski tähenduslik ja teadlikult valitud, sidudes Balti mõisamaastikke mälestusega isast ja Dresdeni aegadest. Võimalik, et akvarellid olid mõeldud Ballenstedtis elavale emale Helene Marie von Kügelgenile, kes nii võis näha poja peret ja meenutada oma sünnimaa loodust.

---

Käesolev on katkend kunstiteadlase Kadi Polli
Eesti Kunstimuuseumi toimetistes ilmunud artiklist "Kaks maastikuvaadet Karl Otto Gerhard von Kügelgenilt: romantismi kaja biidermeierlikus sarmis"
Näituste ajalugu: 2013 Kumu näitus "Aedade järelelu"
2016 Kadrioru kunstimuuseumi näitus "Armastus. Motiivid 16. - 20.
sajandi alguse kunstis"
Kategooriad: Baltisaksa ja akadeemiline kunst Eestis
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Graafikakogu
Kogunumber: G 29521
Tulmenumber: EKM j 52032
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Pakkimisviis: Uncompressed
Faili suurus: 24.38MB
Resolutsioon: 3162*2691px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu