Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Õrnal akvarellil "Rändaja metsas" näeb Eestimaa maastikku. Rändur, arvatavasti taas kunstnik ise, on teel kasesalu varjust paistva metsajärve poole. Järve kaugem kallas on kujutatud visandlikult, peaaegu monokroomselt, luues vaataja pilgule avarust ja ulatuvust. Tõenäoliselt on tegemist motiiviga Rakvere (Wesenberg) ümbrusest, kuhu jäid nii Karl Otto Gerhardi pere elukoht Vinni kui ka teised von Kügelgenide suguvõsaga seotud mõisad Põlula (Poll), Küti (Kurküll) ja Triigi (Ottenküll). Tagantvaates inimfiguur oli Caspar David Friedrichi loomingus keskne motiiv, kutse koos vaadelda, tunnetada ja kogeda pildil kujutatud loodust, millest inimese olemus oli ammu distantseerunud. Muidugi võis Karl Otto Gerhard von Kügelgen kui mitteprofessionaalne kunstnik eelistada sellist lahendust ka soovist vältida nägude kujutamist; samuti puudub tal ilmselgelt C. D. Friedrichiga võrreldav vaimne ja usuline mõõde. Kuid Karl Otto von Kügelgeni perekondlikke sidemeid ja konteksti arvestades on selline kujutamisviis siiski tähenduslik ja teadlikult valitud, sidudes Balti mõisamaastikke mälestusega isast ja Dresdeni aegadest. Võimalik, et akvarellid olid mõeldud Ballenstedtis elavale emale Helene Marie von Kügelgenile, kes nii võis näha poja peret ja meenutada oma sünnimaa loodust. --- Käesolev on katkend kunstiteadlase Kadi Polli Eesti Kunstimuuseumi toimetistes ilmunud artiklist, "Kaks maastikuvaadet karl Otto Gerhard von Kügelgenilt: romantismi kaja biidermeierlikus sarmis"

Karl Otto Gerhard von Kügelgen noorem
Rändaja metsas

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Karl Otto Gerhard von Kügelgen noorem (1806 - 1883)
Pealkiri: Rändaja metsas
Dateering: dateerimata
Tehnika:
Materjal:
akvarell, tušš
paber
Kõrgus (cm): 18.0
Laius (cm): 23.8
Mõõdud: lehemõõt
Kirjeldus: Õrnal akvarellil "Rändaja metsas" näeb Eestimaa maastikku. Rändur, arvatavasti taas kunstnik ise, on teel kasesalu varjust paistva metsajärve poole. Järve kaugem kallas on kujutatud visandlikult, peaaegu monokroomselt, luues vaataja pilgule avarust ja ulatuvust. Tõenäoliselt on tegemist motiiviga Rakvere (Wesenberg) ümbrusest, kuhu jäid nii Karl Otto Gerhardi pere elukoht Vinni kui ka teised von Kügelgenide suguvõsaga seotud mõisad Põlula (Poll), Küti (Kurküll) ja Triigi (Ottenküll).

Tagantvaates inimfiguur oli Caspar David Friedrichi loomingus keskne motiiv, kutse koos vaadelda, tunnetada ja kogeda pildil kujutatud loodust, millest inimese olemus oli ammu distantseerunud. Muidugi võis Karl Otto Gerhard von Kügelgen kui mitteprofessionaalne kunstnik eelistada sellist lahendust ka soovist vältida nägude kujutamist; samuti puudub tal ilmselgelt C. D.
Friedrichiga võrreldav vaimne ja usuline mõõde. Kuid Karl Otto von Kügelgeni perekondlikke sidemeid ja konteksti arvestades on selline kujutamisviis siiski tähenduslik ja teadlikult valitud, sidudes Balti mõisamaastikke mälestusega isast ja Dresdeni aegadest. Võimalik, et akvarellid olid mõeldud Ballenstedtis elavale emale Helene Marie von Kügelgenile, kes nii võis näha poja peret ja meenutada oma sünnimaa loodust.

---

Käesolev on katkend kunstiteadlase Kadi Polli
Eesti Kunstimuuseumi toimetistes ilmunud artiklist, "Kaks maastikuvaadet karl Otto Gerhard von Kügelgenilt: romantismi kaja biidermeierlikus sarmis"
Näituste ajalugu: 2013 Kumu näitus "Aedade järelelu"
Kategooriad: Baltisaksa ja akadeemiline kunst Eestis
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Graafikakogu
Kogunumber: G 29520
Tulmenumber: EKM j 52031
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Pakkimisviis: Uncompressed
Faili suurus: 28.50MB
Resolutsioon: 3654*2724px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu