Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Äratuskast lilleruumis. 1994. Õli, segatehnika, lõuend. Kelpman kerkis 1980ndatel esile erandliku maalijana, kelle naivism, maalilisus ja intiimsusetaotlus erinesid põhjalikult eesti maali tollasest peasuunast. Kriitika soosingu pälvinud iseõppijast kunstnik süvenes oma natuuri eripärasse ja tegi lühikese aja vältel läbi kiire arengu. 1990. aastate algul jõudis ta nonfiguratiivse maalini. Seda muutust tähistas Kelpmani fenomeni määratlemisel uute märksõnade kasutuselevõtt. Mõistet "erandlik" täiendavad siitpeale viited Paul Klee mõjutustele ja tunnustus Kelpmani koloristiandele. "Äratuskast lilleruumis" on vaatamata kunstnikule ebatüüpilisele lõõmavale punasele koloriidile Kelpmani lüürilise maalitõlgenduse eripära krestomaatiline näide. Lihtsakoelise geometriseerimisega luuakse isiklike mõtete ja tunnete arendamiseks sobiv keskkond. Kelpmani eripäraks võib lugeda ka abstraktsionismi ja sümboolsuse tasandi kokkusulamist. Vaataja tajub seda värvi, vormide ja tekstuuri erilise häälestuse kaudu. Kunstnik loob maalivahendite abil meeleoluka atmosfääri, mille kontekstis muutub tähenduslikuks ka teoste ornamentaalne lähtealus. Kelpmani teoste tundlikku joonekäsitlust, head rütmitaju ja maalilistest arendustest lähtuvat esituslaadi õigustab meeleolutsemine, mis rajaneb küllaltki vastakatele motiividele. Iseloomustades kunstniku esitust sõnade meditatiivne, süvenenult vaatlev ja tasakaalustatud abil puutume tema esituste juures samaaegselt kokku meditatiivse rahu vastandit esindava pingulolekuga. Ajatute kategooriatega tegelevale kunstnikule on iseloomulik püüe ehitada enda ja maailma vahele kaitsebarjääre, mille haprusest ja tegelikust pidetusest kõneleb pessimismistlike alatoonidega ümbritsetud melanhoolia. Eha Komissarov

Rein Kelpman
Äratuskast lilleruumis

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Rein Kelpman (1960 - )
Pealkiri: Äratuskast lilleruumis
Dateering: 1994
Tehnika:
Materjal:
õli, segatehnika
lõuend
Kõrgus (cm): 140.2
Laius (cm): 160.0
Kirjeldus: Äratuskast lilleruumis. 1994. Õli, segatehnika, lõuend.
Kelpman kerkis 1980ndatel esile erandliku maalijana, kelle naivism, maalilisus ja intiimsusetaotlus erinesid põhjalikult eesti maali tollasest peasuunast. Kriitika soosingu pälvinud iseõppijast kunstnik süvenes oma natuuri eripärasse ja tegi lühikese aja vältel läbi kiire arengu. 1990. aastate algul jõudis ta nonfiguratiivse maalini. Seda muutust tähistas Kelpmani fenomeni määratlemisel uute märksõnade kasutuselevõtt. Mõistet "erandlik" täiendavad siitpeale viited Paul Klee mõjutustele ja tunnustus Kelpmani koloristiandele.
"Äratuskast lilleruumis" on vaatamata kunstnikule ebatüüpilisele lõõmavale punasele koloriidile Kelpmani lüürilise maalitõlgenduse eripära krestomaatiline näide. Lihtsakoelise geometriseerimisega luuakse isiklike mõtete ja tunnete arendamiseks sobiv keskkond.
Kelpmani eripäraks võib lugeda ka abstraktsionismi ja sümboolsuse tasandi kokkusulamist. Vaataja tajub seda värvi, vormide ja tekstuuri erilise häälestuse kaudu. Kunstnik loob maalivahendite abil meeleoluka atmosfääri, mille kontekstis muutub tähenduslikuks ka teoste ornamentaalne lähtealus. Kelpmani teoste tundlikku joonekäsitlust, head rütmitaju ja maalilistest arendustest lähtuvat esituslaadi õigustab meeleolutsemine, mis rajaneb küllaltki vastakatele motiividele. Iseloomustades kunstniku esitust sõnade meditatiivne, süvenenult vaatlev ja tasakaalustatud abil puutume tema esituste juures samaaegselt kokku meditatiivse rahu vastandit esindava pingulolekuga. Ajatute kategooriatega tegelevale kunstnikule on iseloomulik püüe ehitada enda ja maailma vahele kaitsebarjääre, mille haprusest ja tegelikust pidetusest kõneleb pessimismistlike alatoonidega ümbritsetud melanhoolia.
Eha Komissarov
Kategooriad: Nüüdiskunst
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Maalikogu
Kogunumber: M 6957
Tulmenumber: EKM j 44804
MuiS-i viide http://muis.ee/museaalView/250379
Faili info: Originaali tüüp: slaid lai 6x6/7/9
Failitüüp: TIF
Faili suurus: 39.53MB
Resolutsioon: 4085*3382px @ 2000dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu