Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Mark Raidpere on fotograaf, kes sai üheksakümnendate keskpaigas tuntuks glamuursete moe- ja elustiilifotodega, mille taustsüsteemi moodustab Linnar Priimäe poolt kümnendi keskel promotud "manerism" noores eesti fotos. Sellel ilutseval foonil torkab 1997. aasta sügisel toimunud Raidpere isiknäitus silma selge ja valusa iseseisvumisena, suveräänse enesekehtestusena. Ene-Liis Semperi "Nimetu" (1996) ja Mark Raidpere "Io" (1997) avavad vastukaaluks 1990ndate keskel domineerinud eufoorilisele, meedialavastustes pihustunud staarimina kujundile eesti kunstis problemaatilise, vägivaldse, psühhoanalüütilise kehadiskursuse. "Io" (itaalia k. "mina") on traumaatiline autoportree, erakordselt isiklik fotoseeria. Autor püüab dialoogis kaameraga, oma kätele põletatud haavu ja oma haavatavust eksponeerides tagasi jõuda personaalse kriisi epitsentrisse. Intensiivsemates fotodes paaritub piinatud gay-esteetika groteskiga sedavõrd intensiivselt, et autori Mina-tervik püsib koos veel õige tinglikult. Vägivaldne autistlik subjekt avab end hüsteerilistes konvulsioonides, vastuoluliste impulsside pantomiimis, kompulsiivsetes riitustes, mis asendavad psühhoanalüüsi kõneteraapiat. Põletushaavade ehedusprooviga peeglifaas leiab lahenduse seeria melanhoolsemates enesepildistustes, kus isiksust lõhestavad pinged on kuhtunud. Seeria must-valge, karune esteetika rõhutab fotolavastuse dokumentaalset tausta. Hanno Soans

Mark Raidpere
Io

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Mark Raidpere (1975 - )
Pealkiri: Io
Dateering: 1997
Tehnika:
Materjal:
must-valge foto
KAPA-plaat
Kõrgus (cm): 100.0
Laius (cm): 73.0
Kirjeldus: Mark Raidpere on fotograaf, kes sai üheksakümnendate keskpaigas tuntuks glamuursete moe- ja elustiilifotodega, mille taustsüsteemi moodustab Linnar Priimäe poolt kümnendi keskel promotud "manerism" noores eesti fotos. Sellel ilutseval foonil torkab 1997. aasta sügisel toimunud Raidpere isiknäitus silma selge ja valusa iseseisvumisena, suveräänse enesekehtestusena. Ene-Liis Semperi "Nimetu" (1996) ja Mark Raidpere "Io" (1997) avavad vastukaaluks 1990ndate keskel domineerinud eufoorilisele, meedialavastustes pihustunud staarimina kujundile eesti kunstis problemaatilise, vägivaldse, psühhoanalüütilise kehadiskursuse.
"Io" (itaalia k. "mina") on traumaatiline autoportree, erakordselt isiklik fotoseeria. Autor püüab dialoogis kaameraga, oma kätele põletatud haavu ja oma haavatavust eksponeerides tagasi jõuda personaalse kriisi epitsentrisse. Intensiivsemates fotodes paaritub piinatud gay-esteetika groteskiga sedavõrd intensiivselt, et autori Mina-tervik püsib koos veel õige tinglikult. Vägivaldne autistlik subjekt avab end hüsteerilistes konvulsioonides, vastuoluliste impulsside pantomiimis, kompulsiivsetes riitustes, mis asendavad psühhoanalüüsi kõneteraapiat. Põletushaavade ehedusprooviga peeglifaas leiab lahenduse seeria melanhoolsemates enesepildistustes, kus isiksust lõhestavad pinged on kuhtunud. Seeria must-valge, karune esteetika rõhutab fotolavastuse dokumentaalset tausta.

Hanno Soans
Näituste ajalugu: 2015 Kumu näitus "Surm ja ilu. Gootika kaasaegses kunstis ja visuaalkultuuris"
Kategooriad: Nüüdiskunst
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Nüüdiskunsti kogu
Kogunumber: FV 100
Tulmenumber: EKM j 47837
MuiS-i viide http://muis.ee/museaalView/1279384
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Pakkimisviis: Uncompressed
Faili suurus: 88.63MB
Resolutsioon: 4639*6676px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu