Võrguühenduse viga

Proovi uuesti Sulge
 
 
 

Alvine Käppa portree

Konrad Mägi (01.11.1878-15.08.1925)

Alvine Käppa kohta on arhiivides napilt andmeid ning jääb mõistatuseks, miks Mägi teda maalis. Teadaolevalt ei olnud nad tuttavad. Võimalik, et keegi tellis Käppa portree, kuid Käppa ise oli pärit paljulapselisest taluperest ning puuduvad andmed tema isa jõukuse kohta. Samas viitab üks omaaegne ajaleheväljalõige, et Alvine Käppa kuulus Tartu linna suurimate annetajate sekka.
Maal kuulus (vähemalt mitte alati) mitte Käppade perekonnale, vaid märkus maali tagaraamil viitab, et omanikuks oli tunnustatud kunstiajaloolane Mai Lumiste. Lumiste abikaasaks oli aga Rasmus Kangropool, kes tegi koostööd Mägiga "Pallase" asutamise juures, toetades ajakirjanduses "Pallase" erinevaid ettevõtmisi.
1919. aasta oli Konrad Mägi elus üks kiiremaid. Aasta esimesel poolel tegutses ta aktiivselt sõja käigus ohtu sattunud kunstivarade päästmisega, aasta teisel poolel võttis tähelepanu "Pallase" kunstikooli käimalükkamine. Millalgi sel aastal valmis ka Alvine Käppa portree.
Portreesid maalis Konrad Mägi sageli, eriti pärast Viljandis viibimist 1915. aasta suvel. Üheks põhjuseks olid ka tellimused, kuigi huvitaval kombel ei huvitunud Mägi niivõrd modelli täpsest maalimisest, vaid oma isikupärase käekirja rakendamisest.
1916. aastal kirjutab Mägi loomingu üks paremaid asjatundjaid Hanno Kompus: "Sootu iselaadilise ilma avab meil Mägi omis portreedes, laseb meid aimata tundmatuid, salajaid jõudusid, mis inimese hinge hämarustes algusest saadik tegutsevad, hirmutades ja kuritegudele ahvatelles, sundides ja valitsedes kui orjaperemees, ja ommeti ka ekstaase kinkides, mille kõrval "terve mõistuse" "mõistlikud" lõbud on nagu igavuse haigutus."

 

1878

1891

asus järgmiseks viieks aastaks tööle Tartu puutöökodadesse. Rudolf Paris on kirjutanud 16-aastase Mäe kohta: "Töös on uus õpilane olnud hoolikas ja kaastöölisile meeldejääv oma puhtusearmastuselt. Selle õpipoisi alatisel särkide vahetusel on olnud otse mingi demonstratiivselt erinev joon."

1898

läheb joonistuskursustele

1903

asus vabakuulajana Peterburi Stieglitzi kunsttööstuskooli, kus keskendus puunikerdusele ja modelleerimisele. Pidi katkestama õpingud, sest osales 1905. aasta õpilasrahutustes.

1906

veetis suve koos Nikolai Triigi ja Aleksander Tassaga Ahvenamaal. Alustas lähemat tutvust maalikunstiga.

1907

sõitis Pariisi

1908

sõitis Norrasse, kuhu jäi 1910. aastani.

1912

tuli tagasi Eestisse (Tartusse), alustas tööd pedagoogina. Aastatel 1916-1919 pidas omanimelist ateljeestuudiot.

1918

kirjutati alla kunstiühing "Pallase" põhikirjale. Asutajad olid Konrad Mägi, Aleksander Tassa ja Friedebert Tuglas. Mägi tagareas vasakult teine.

1919

alustab kunstikool “Pallas”. Esimene direktor kuni oma surmani oli Konrad Mägi.

1921

saabub Itaaliasse

1922

sügisel saabus õppetöö ajaks tagasi Tartusse. Mägi ees vasakult kolmas.

1925

Konrad Mägi