Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
John Smith´i (ka John Smith Iz Velikobritannij) pseudonüümi taga peituvad kunstnikud Marko Mäetamm ja Kaido Ole, kelle koostöös sünnivad ülisuures formaadis, tehniliselt perfektsed maalid, mis klopivad segi üleva ja traagilise, terava ja triviaalse ning vormistavad selle jaburaks koomiksikaadriks, ninakaks võllanaljaks. "John Smith Iz VB on kui totaalne dirigent, kultuuride geenitehnoloog. Ta suunab ja juhib oma ammendamatu loovenergiaga maailma pluss- ja miinuspooluseid, kududes sellest raskesti kodeeritavat faktuuri, mida iseloomustavad üheaegselt rahu ja ärevus, elu ja surm, õnn ja hirm, häbi ja uhkustunne." John Smith parodeerib kaasaegse firma tootmispõhimõtet, genereerib hästitoimivaid ja ülimoodsaid produkte, on õigel ajal õiges kohas, tegutseb lähtuvalt tellimusest ja turunõudlusest, investeerib spionaaži ja eksisteerib parasiidi kombel tänu juba olemasolevale.* "Holocaust" meenutab kümnetest filmidest tuttavat auto tagaistmelt võetud kaadrit ja panoraami läbi esiklaasi ning kujutab kunstnikke (Marko Mäetamm roolis ja Kaido Ole kõrvalistmel) ja sõnaks "holocaust" moondunud Hollywoodi logo mäenõlval. Moonutus tuleneb kahe sõna kõlalisest ja visuaalsest lähedusest, vastavalt soovile võib selles näha autori täielikku süüdimatust või teravat sotsiaalset ja poliitilist postulaati. Selline asendus toimib libedalt pildikultuuris, kus suur osa sõnu võetakse vastu kõigepealt visuaalselt ning alles seejärel (kui üldse) sisuliselt. Kuna töö loodi enne, kui holocausti teema Eestis teravalt päevakorrale tõusis, kinnitab selline ettenägelikkus kahtlemata John Smithi mitmel pool rõhutatud tegelemist "üleinimlikuga". Anu Allas * Eha Komissarov, A Punishment or a Gift? Examples of New Estonian Grotesque Figural Painting. - Estonian Art, 2002, 1, lk. 7.

Kaido Ole, Marko Mäetamm, John Smith
Holocaust

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: John Smith (1943 - 2006)
Kaasautorid: Marko Mäetamm (1965 - ), Kaido Ole (1963 - )
Pealkiri: Holocaust
Dateering: 2001
Tehnika:
Materjal:
õli
lõuend
Kõrgus (cm): 160.0
Laius (cm): 200.0
Kirjeldus: John Smith´i (ka John Smith Iz Velikobritannij) pseudonüümi taga peituvad kunstnikud Marko Mäetamm ja Kaido Ole, kelle koostöös sünnivad ülisuures formaadis, tehniliselt perfektsed maalid, mis klopivad segi üleva ja traagilise, terava ja triviaalse ning vormistavad selle jaburaks koomiksikaadriks, ninakaks võllanaljaks. "John Smith Iz VB on kui totaalne dirigent, kultuuride geenitehnoloog. Ta suunab ja juhib oma ammendamatu loovenergiaga maailma pluss- ja miinuspooluseid, kududes sellest raskesti kodeeritavat faktuuri, mida iseloomustavad üheaegselt rahu ja ärevus, elu ja surm, õnn ja hirm, häbi ja uhkustunne." John Smith parodeerib kaasaegse firma tootmispõhimõtet, genereerib hästitoimivaid ja ülimoodsaid produkte, on õigel ajal õiges kohas, tegutseb lähtuvalt tellimusest ja turunõudlusest, investeerib spionaaži ja eksisteerib parasiidi kombel tänu juba olemasolevale.* "Holocaust" meenutab kümnetest filmidest tuttavat auto tagaistmelt võetud kaadrit ja panoraami läbi esiklaasi ning kujutab kunstnikke (Marko Mäetamm roolis ja Kaido Ole kõrvalistmel) ja sõnaks "holocaust" moondunud Hollywoodi logo mäenõlval. Moonutus tuleneb kahe sõna kõlalisest ja visuaalsest lähedusest, vastavalt soovile võib selles näha autori täielikku süüdimatust või teravat sotsiaalset ja poliitilist postulaati. Selline asendus toimib libedalt pildikultuuris, kus suur osa sõnu võetakse vastu kõigepealt visuaalselt ning alles seejärel (kui üldse) sisuliselt. Kuna töö loodi enne, kui holocausti teema Eestis teravalt päevakorrale tõusis, kinnitab selline ettenägelikkus kahtlemata John Smithi mitmel pool rõhutatud tegelemist "üleinimlikuga".
Anu Allas

* Eha Komissarov, A Punishment or a Gift? Examples of New Estonian Grotesque Figural Painting. - Estonian Art, 2002, 1, lk. 7.
Kategooriad: Nüüdiskunst
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Maalikogu
Kogunumber: M 7122
Tulmenumber: EKM j 49075
MuiS-i viide http://muis.ee/museaalView/1258302
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Faili suurus: 189.72MB
Resolutsioon: 9274*7148px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu