Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Raoul Kurvitz sünteesib ideoloogiaid ja müüte, ajalugu ja filosoofiat, erinevate kunstiliikide pagasit, materjale ja tehnikaid. Ta justkui viiks oma loomingus läbi lõputut rituaali, mis ei kuulu ühegi kindla religiooni, ühiskonnakorralduse või maailmatunnetuse juurde, kuid on paljudega neist seotud. "Raoul Kurvitzi kunst toitub vastanditest, mille omavaheline kokkupõrge loob terava konflikti, kuid mis osutub samas mingi teise konflikti lahenduseks."* Samas on need esmapilgul eksistentsiaalsed ja üleajalised teosed väga tihedalt seotud "siin ja praegu" kogemusega, kohalolemisega ühes ajaloolises hetkes, geograafilises punktis ja kultuuriruumis. "Pole tarvis allutada Kurvitzit ühelegi üksikule tõlgendusprintsiibile, igat liiki semiootilised ahelad on lubatud, ka nende puudumine. Interpretatsioon võib vohada kõigis suundades, täpselt nagu nõgesed Kurvitza tööde seerias "Sekundaarsed kultuurid: Ida-Euroopa tasandike noorus ja keskiga I-III". Need Ida-Euroopa maastikud on risoidsed "olemuslikult heterogeensed reaalsused".** Neid võib tõlgendada bioloogiliselt - nõges kui risoidne taim; poliitilise metafoorina - Ida-Euroopa kui umbrohu-org või näiteks maastiku metafoor; keha kaudu - "kurja lilledena"***, mis jätavad kehale füüsilise märgi; või lihtsalt kui käsitöötehnikat - kui absurdset taimpunutist jne." Anu Allas * Heie Treier, Raoul Kurvitz. - Eesti Kunstnikud 1. Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 1998, lk. 73. ** Anders Härm, Post-apocalyptic egogenesis. Kurvitz´s fleurs du mal. - Estonian Art, 1999, lk. 11. *** Fleurs du mal (pr. k.) - prantsuse luuletaja Charles Baudelaire'i 1857. aastal ilmunud ja skandaali põhjustanud luulekogu pealkiri; teose poetiseeritud dekadentlikkus tähendas “ilu" mõiste olulist teisendamist, selle sidumist olemusliku kurjaga.

Raoul Kurvitz
Sekundaarsed kultuurid. Ida-Euroopa tasandike noorus ja keskiga I-II

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Raoul Kurvitz (1961 - )
Pealkiri: Sekundaarsed kultuurid. Ida-Euroopa tasandike noorus ja keskiga I-II
Dateering: 1999
Tehnika:
Materjal:

puit, klaas, taimed, tekstiil
Kõrgus (cm): 240.0
Laius (cm): 150.0
Sügavus (cm): 60.0
Kirjeldus: Raoul Kurvitz sünteesib ideoloogiaid ja müüte, ajalugu ja filosoofiat, erinevate kunstiliikide pagasit, materjale ja tehnikaid. Ta justkui viiks oma loomingus läbi lõputut rituaali, mis ei kuulu ühegi kindla religiooni, ühiskonnakorralduse või maailmatunnetuse juurde, kuid on paljudega neist seotud. "Raoul Kurvitzi kunst toitub vastanditest, mille omavaheline kokkupõrge loob terava konflikti, kuid mis osutub samas mingi teise konflikti lahenduseks."* Samas on need esmapilgul eksistentsiaalsed ja üleajalised teosed väga tihedalt seotud "siin ja praegu" kogemusega, kohalolemisega ühes ajaloolises hetkes, geograafilises punktis ja kultuuriruumis. "Pole tarvis allutada Kurvitzit ühelegi üksikule tõlgendusprintsiibile, igat liiki semiootilised ahelad on lubatud, ka nende puudumine. Interpretatsioon võib vohada kõigis suundades, täpselt nagu nõgesed Kurvitza tööde seerias "Sekundaarsed kultuurid: Ida-Euroopa tasandike noorus ja keskiga I-III". Need Ida-Euroopa maastikud on risoidsed "olemuslikult heterogeensed reaalsused".** Neid võib tõlgendada bioloogiliselt - nõges kui risoidne taim; poliitilise metafoorina - Ida-Euroopa kui umbrohu-org või näiteks maastiku metafoor; keha kaudu - "kurja lilledena"***, mis jätavad kehale füüsilise märgi; või lihtsalt kui käsitöötehnikat - kui absurdset taimpunutist jne."
Anu Allas

* Heie Treier, Raoul Kurvitz. - Eesti Kunstnikud 1. Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 1998, lk. 73.
** Anders Härm, Post-apocalyptic egogenesis. Kurvitz´s fleurs du mal. - Estonian Art, 1999, lk. 11.
*** Fleurs du mal (pr. k.) - prantsuse luuletaja Charles Baudelaire'i 1857. aastal ilmunud ja skandaali põhjustanud luulekogu pealkiri; teose poetiseeritud dekadentlikkus tähendas “ilu" mõiste olulist teisendamist, selle sidumist olemusliku kurjaga.
Näituste ajalugu: 2006 – 2007 Kogutud kriisid. Eesti kunst 1990ndatel. Kumu, Eesti Kunstimuuseum
Kategooriad: Installatsioonikunst, Foto- ja videokunst
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Nüüdiskunsti kogu
Kogunumber: FV 137/1-2
Tulmenumber: EKM j 49611/1-2
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Pakkimisviis: Uncompressed
Faili suurus: 31.83MB
Resolutsioon: 2698*4120px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu