Logi sisse

Registreeru

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
*
*
*
*
Taotlen erikasutajaks
Saada

Unustasid parooli?

* Tärnikestega väljade täitmine on kohustuslik.
*
Saada
Vaata EKM teoste paremikku
Teost eksponeeriti esmakordselt 1999. aasta Riia skulptuurikvadriennaalil. 2001 eksponeeris kunstnik installatsiooni koos Jaan Elkeniga Deco galeriis korraldatud näitusel "Mina ja tema". Võrumaa talust pärit Anu Põder mäletab, kuidas eelmise generatsiooni naised keetsid seatapu järel mustadest rasvapäradest ja seebikivist seepi. Seebi keetmine oli must ja haisev, kuid vajalik ja väga loominguline tegevus. Lõppfaasis meenutab see skulptoritööd: seep tuli valada vormi jahtuma ja tahenema. Seebist kirsasaapad, XX sajandi eesti mehe üks sümboleid, on valmistatud samade võtetega kui kallist väärismaterjalist pronksist skulptuurid. Seebimass on valatud vanadesse kirsasaabastesse nagu valuvormi ja seebi hangudes on autor saapa ümbert lahti lõiganud. Tulemus on mõjuv ja ainukordne, sest sama vormi teist korda kasutada pole võimalik. Ribadeks kantud ja siis unustusse jäetud vana saapa sees olnud paigad, õmblused, ka sinna paratamatult kogunenud saast ja värvifragmendid on seep negatiivis jäädvustanud. Raske on ette kujutada maskuliinsemat ja kandvamat Eesti ajalooga suhestuvat kujundit. Juta Kivimäe

Anu Põder
Kirsa, 20. sajandi mehe jalaruum

 

Teoste kasutamine on piiratud autoriõigustega
Autor: Anu Põder (1947 - 2013)
Pealkiri: Kirsa, 20. sajandi mehe jalaruum
Dateering: 1999
Tehnika:
Materjal:

rasvast ja seebikivist valmistatud seep, nahk
Kõrgus (cm): 200.0
Laius (cm): 200.0
Kirjeldus: Teost eksponeeriti esmakordselt 1999. aasta Riia skulptuurikvadriennaalil. 2001 eksponeeris kunstnik installatsiooni koos Jaan Elkeniga Deco galeriis korraldatud näitusel "Mina ja tema".
Võrumaa talust pärit Anu Põder mäletab, kuidas eelmise generatsiooni naised keetsid seatapu järel mustadest rasvapäradest ja seebikivist seepi. Seebi keetmine oli must ja haisev, kuid vajalik ja väga loominguline tegevus. Lõppfaasis meenutab see skulptoritööd: seep tuli valada vormi jahtuma ja tahenema. Seebist kirsasaapad, XX sajandi eesti mehe üks sümboleid, on valmistatud samade võtetega kui kallist väärismaterjalist pronksist skulptuurid. Seebimass on valatud vanadesse kirsasaabastesse nagu valuvormi ja seebi hangudes on autor saapa ümbert lahti lõiganud. Tulemus on mõjuv ja ainukordne, sest sama vormi teist korda kasutada pole võimalik. Ribadeks kantud ja siis unustusse jäetud vana saapa sees olnud paigad, õmblused, ka sinna paratamatult kogunenud saast ja värvifragmendid on seep negatiivis jäädvustanud. Raske on ette kujutada maskuliinsemat ja kandvamat Eesti ajalooga suhestuvat kujundit.

Juta Kivimäe
Näituste ajalugu: 2017 Kumu näitus "Anu Põder. Haprus on vaprus"
Kategooriad: Nüüdiskunst
Varaline kuuluvus: Eesti Kunstimuuseum
EKM kogu: Skulptuurikogu
Kogunumber: S 1739/1-19
Tulmenumber: EKM j 49068/1-19
Faili info: Originaali tüüp: digitaalfoto
Failitüüp: TIF
Faili suurus: 85.60MB
Resolutsioon: 7260*4120px @ 300dpi
 
Otsing Pressialbum Näituste vaated Hinnakiri E-pood Fotokogu