Võrguühenduse viga

Proovi uuesti Sulge
 
 
 

Pirita klooster

Paul Burman (28.02.1888-03.06.1934)

Paul Burman töötas väga kiiresti ja intensiivselt ning ateljees ta reeglina oma töid ei lõpetanud. Siit tulenevalt on tema töid nimetatud improvisatsioonilisteks, visandlikeks, neis on nähtud tugevaid ning ootamatuid värvikombinatsioone, hoogsat pintslikirja, kompositsiooni etüüdlikkust jne.
"Burman läks kodunt välja, maalimiskast ja vineerid või papid kaasas, ning leidnud sobiva istumispaiga kas kivil või kännul, hakkas tööle," kirjutab Aino Kartna Kartna. Jaan Koorti lesk Mari Koort on meenutanud, et kui ta viibis Pariisis koos Paul Burmaniga, siis piisas viimasel veerand tunnist kuni tunnist, et maal valmis saada. Niimoodi otse looduses või linnas kujutatavat vaadates oli ta pidevalt töötanud.

 

1888

1892

Burmanite perekond kolis Ukrainast Tallinnasse

1905

õppis ühe aasta Laikmaa ateljeekoolis. Eriline kiindumus loomadesse ja loodusesse

1906

toimus Pauli ja tema venna Karl Burmani esimene iseseisev näitus Eestimaa Provintsiaalmuuseumis. Sel puhul kirjutas tunnustava artikli ka Ants Laikmaa

1909

täiendas end graafika alal Moskvas. Seal elades veetis ta suure osa oma vabast ajast loomaaias joonistades. Sellest aastast hakkas pidevalt osa võtma ka eesti kunsti näitustest

1912

sõitis aastaks Pariisi. Ta töötas seal palju ning uuris suure huviga sealsete muuseumide kunstipärandit

1915

alustas Tallinnas tegevust vabakunstnikuna

1918

püsivalt ravil vaimuhaiglas. Maalil Paul Burmani autoportree (Eesti Kunstimuuseum)

1920-1934

elab vaimuhaiglas. Elu lõpufaasis oli kunstnikule toeks vaid tema raviarst ja vanem vend. Reprol Paul Burmani maal "Dr. Kügelgeni kabinet" (Eesti Kunstimuuseum)

Paul Burman